Vo Veľkej Pake v časti Čukárska Paka, sa nachádza mohyla zo staršej železnej doby( z doby Hallsttadskej) – kalenderberskej kultúry z 8. – 5. stor. p. n. l. nazývaná podľa podkladov Krajského pamiatkového úradu - Képdomb. V našom kraji je to jediná mohyla zachovaná v intraviláne obce.
Pamiatkový úrad SR vyhlásil dňa 24.11.2017 mohylu vo Veľkej pake, časť Čukárska Paka, za národnú kultúrnu pamiatku. Pomník a opravený kríž požehnal pán farár Csaba Mikus.
Kalenderberská kultúra bola kultúra starej železnej doby v Dolnom Rakúsku, Burgenlande, juhozápadnom Slovensku a severozápadnom Maďarsku. Názov má odvodený od náleziska Kalenderberg v Rakúsku. Je súčasťou halštatskej kultúry.
Typickou identifikáciou tejto kultúry sú znaky ako mesiačikovité idoly (Kalenderberg, Bernolákovo), keramika s plastickou (tzv. kalenderberskou) výzdobou a najmä keramika s maľovanou a rytou figurálnou výzdobou (Šopron). Rovnako je pre ňu príznačné nízke percentuálne zastúpenie kovových predmetov v hrobovej výbave, vrátane mohylových hrobov určených elite, ako aj zvláštne postavenie niektorých pochovaných žien v spoločenskej hierarchii. Zo všeobecných halštatských znakov treba spomenúť prevládanie žiarového pochovávania, pochovávanie aj pod mohylami zrejme určenými pre elitu – náčelníkov/kniežatá. Pre kultúru je charakteristický intenzívny diaľkový obchod (južné importy, keramické napodobeniny etruských a gréckych bronzových výrobkov).
Do mohýl pochovávali zosnulého spolu s príbuznými či podriadenými (nie je známe, či na tento účel zomierali dobrovoľne, alebo ich násilne zabili). Do hrobov vkladali „účelovú“ keramiku (keramika zobrazujúca pohrebné hry, tkanie a pod., nádoby s „prilepenými“ plastickými ľudskými končatinami, býčími hlavami, keramickými reťazami a podobne, nádoby v tvare vodných vtákov), do ženských aj mesiačikovité idoly.