Tanečný súbor Csallóközi
Miesto prevádzky :
325,
930 21 Dunajský Klátov
"Tanec nie je iba pohyb, ale tvorivá sila komunity"
Poslaním Tanečného súboru Csallóközi je skúmať a prezentovať hodnoty spočívajúce v tradičnej tanečno-hudobnej kultúre Karpatskej kotliny - predovšetkým maďarskej, a tak prispieť k zachovaniu a k tvorivému rozvoju kultúrneho a duchovného dedičstva.
Tri hlavné oblasti činnosti Tanečného súboru Csallóközi tvoria umelecké, výchovno-vzdelávacie a osvetové aktivity od roku 2014 pre všetky vekové kategórie - od škôlkárov až po seniorov: komunita súboru má v súčasnosti cca. 140 detí nepriamo a pod jeho záštitou tancujú stovky detí a dospelí. Svojou medzigeneračnou aktivitou patrí k obľúbeným javiskovým účastníkom, ako aj k aktívnym organizátorom komunitného života.
Naša aktivita zahŕňa systematickú a pravidelnú umelecko-výchovnú prácu vo forme pravidelných nácvykov a sústredení, ako aj tvorbu a realizáciu vzdelávacích projektov. Každoročne organizujeme sériu tanečných domov pre deti a dospelých, ako aj letný tábor pre deti a mládež. Scénické spracovávanie a predvedenie ľudového tanca sa uskutočňuje vo forme tanečných diel a celovečerných programov.
Súbor bol založený v roku 1954 v Podunajských Biskupiciach, za pomoci Rudolfa Horvátha s názvom Žitnoostrovský ľudový umelecký súbor Csallóközi. Neskôr bola skupina presunutá do Šamorína, potom do Dunajskej Stredy. Bývalí vedúci súboru boli János Quittner, Ferenc Dudek a Ferenc Brandl. Od roku 2014 súbor vedie Oláh Attila a od roku 2015 spolu s lektorkou tanca Renátou Fecske vedie aj novovzniknuté detské skupiny. O hodnotách a úspechoch práce v minulých rokoch svedčí stále sa rozširujúci umelecký kolektív, opakované pozvania na vystúpenie, ako aj kvalifikácie a ocenenia.
Tanečný súbor Csallóközi nás približuje k bohatej a pestrej tradičnej tanečno-hudobnej kultúre Karpatskej kotliny ako aj k špeciálnej forme budovania komunity, na druhej strane aj k javiskovému žánru. Súbor sa snaží sprostredkovať jedinečný zážitok pre publikum. Dôležitá je úcta k tradíciám, pri autentickej prezentácii však pripisuje významnú úlohu spoločnej tvorivej sily.
Detské a mládežnícke zložky
Detská tanečná dielňa zahŕňa 4 vekové skupiny: NyusziHopp (deti v predškolskom veku 3 až 6 rokov), Pici Csallóközi (deti 6 až 8 rokov), Apró Csallóközi (mládež). Kis Csallóközi (ifjúsági csoport).
Pri systematickej, kontinuálnej práci s deťmi a mládežou sa zameriavame na tvorivo-pedagogické aktivity. Prostredníctvom aktivít pod vedením tanečných pedagógov sa vytvára priestor pre rozvoj psychomotorických schopností, percepčnej pohotovosti, vizuálnej inteligencie, kinestetickej predstavivosti, umelecko-tvorivej schopnosti, ako aj sociálnych zručností dieťaťa.
Nepriamo sa rozvíja schopnosť vnímať svet okolo, komunikovať, byť otvorený, empatický a tolerantný. Kontinuálne a hravým spôsobom rozvíjame tanečno-pohybové, hudobné a sociálne zručnosti detí a mládeže. Priestor, ktorý poskytuje práca s mladou generáciou, nie je však len o záujme o rozvoj poznatkov, schopností a zručností, ale chceme podporiť v tradičnom umení oblasť neformálneho vzdelávania ako pridanú hodnotu pre jednotlivca ako aj pre celú komunitu.